konsultacja online chat online Blog

Botoks rozwiązaniem dla bruksizmu

listopad 16, 2016

Bruksizm to schorzenie, które objawia się mimowolnym zaciskaniem i zgrzytaniem zębów. Spowodowane jest nadmierną aktywnością mięśni żwaczy.

Jednoznaczna przyczyna bruksizmu nie jest znana, ale wiemy, jakie czynniki mogą mu sprzyjać. Mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie często występuje u osób będących pod wpływem silnego stresu lub mających dużą wrażliwość na stres. Rozwinięciu się bruksizmu sprzyjają również nerwice. W drugiej grupie czynników znajdują się te fizjologiczne, czyli wady zgryzu i zaburzenia funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego

W czasie zgrzytania zębami przez sen lub mimowolnego zaciskania zębów w czasie dnia dochodzi do uszkodzeń w szkliwie zębów. Ulega ono ścieraniu, co z kolei może prowadzić do uszczerbień, a nawet złamań zębów i ich rozchwiania. Nieleczony bruksizm może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych.

Nocnemu zgrzytaniu zębami często towarzyszy też ból głowy w ciągu dnia, który może przybierać postać migrenową. Leczenie bruksizmu jeszcze do niedawna było dosyć trudne, ale pojawiła się ciekawa alternatywa, która wielu pacjentom przyniosła znaczną poprawę.

Dlaczego właśnie botoks wykorzystywany jest do leczenia bruksizmu? 

Odkryto, że bruksizmowi często towarzyszy przerost mięśni żwaczy, które unoszą żuchwę i umożliwiają zaciskanie zębów. Czasem przerost tych mięśni jest bezpośrednią przyczyną bruksizmu, a czasem dopiero jego skutkiem, bo częste zaciskanie zębów prowadzi do wzmocnienia mięśni.  Z badań i praktyki wynika, że gdy mięśnie żwaczy ulegną osłabieniu, to epizody zgrzytania zębami zdarzają się dużo rzadziej lub w ogóle nie występują. I właśnie, by osłabić mięśnie żwaczy, stosowana jest toksyna botulinowa typu A, potocznie nazywana botoksem.

Toksyna botulinowa paraliżuje mięśnie, dzięki temu nie napinają się. Preparat podaje się precyzyjnie w jedną parę mięśni żwacza. Dużym plusem zabiegu jest to, że działa wybiórczo (nie ma działania ogólnoustrojowego, jak w przypadku tabletek). Równocześnie taka ilość pozwala na normalne funkcjonowanie, czyli nie zaburza czynności żucia. W czasie zabiegu wykonuje się 3-4 wkłucia w policzek z każdej strony i problem znika na kilka miesięcy (do pół roku). Potem wskazane jest powtarzanie zabiegu co pół roku przez 2-3 lata, wówczas istnieje szansa na odzwyczajenie mięśni od tak intensywnego zaciskania.

Zabieg nie jest bolesny dla pacjenta, a trwa zaledwie 15 min. Tak jak przy każdym zabiegu z użyciem igły, przez pierwsze kilka dni mogą być widoczne delikatne ślady po nakłuciach, a także zaczerwienienia. Ulgę możemy odczuć już w ciągu 5-10 dni od zabiegu.

Jakich efektów można oczekiwać po zabiegu?

Utrzymywanie mięśni w osłabionym stanie przez dłuższy czas – w wyniku przeprowadzonej serii zabiegów – zwiększa prawdopodobieństwo pozbycia się przez pacjenta nawyku zgrzytania zębami w sytuacjach stresowych. Większość pacjentów zauważa zmniejszenie bólu mięśni już następnego dnia po zabiegu. Oprócz poprawy komfortu życia, zauważalna jest poprawa kształtu twarzy – rysy stają się bardziej łagodne, a owal zaokrąglony. Zabieg zaleca się powtarzać co 6 miesięcy.

Zapraszamy  !!!

Powrót do listy aktualności
Doświadczona kadra lekarzy Poznaj naszych lekarzy
Nowoczesne stanowiska Galeria kliniki
Zobacz poradnik pacjenta
Poradnik Pacjenta
girl-with-toothbrush
Informacje dla lekarzy
Dla lekarzy
men-with-toothbrushes
comet-img
Adres
ul. Kopernika 6/2,
70-241 Szczecin
Rejestracja telefoniczna:
Obróć urządzenie aby przeglądać stronę.