konsultacja online chat online Blog

Leczenie ubytków

Przez wiele lat istotnym problemem było stworzenie takiego materiału do wypełnień ubytków w zębach (czyli plomb), który trwale łączyłby się z tkanką zęba, był odporny na nacisk, żucie i ścieranie. Udało się to osiągnąć w 50. latach, kiedy wynaleziono technikę wytrawiania szkliwa zębowego kwasem. Dzięki temu uzyskano przyleganie (adhezję) do siebie szkliwa, zębiny oraz plomby.

W klinice Exceldent (dentysta Szczecin) wykorzystujemy dwie techniki wypełniania ubytków:

 • metoda bezpośrednia polega na wypełnieniu ubytku materiałem kompozytowym bezpośrednio w zębie. Stosowane jest w przypadku mniejszych i niezbyt rozległych zmian próchnicowych,
 • metoda pośrednia polega na zastosowaniu gotowego wypełnienia/ wkładu zwanego Inlay/ Olany, który przygotowany jest w laboratorium. Jest to najlepsze rozwiązanie odbudowujące brakujące tkanki zęba. Inlay i onlay mają wiele zalet. Są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje, szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego. Jest to metoda najbardziej trwała, wytrzymała i estetyczna.

 

Leczenie ubytków w Exceldent

Leczenie ubytków w Exceldent

Jednym z najważniejszych zadań w trakcie leczenia ubytków jest zapewnienie u naszych Pacjentów stosunkowo najmniejszej różnicy między wyglądem wykonanego uzupełnienia a zęba naturalnego – tłumaczy specjalista z Exceldent – dentysta Szczecin. Dla osiągnięcia tego celu niezbędne jest, aby właściwości optyczne, takie jak kolor, transparencja, fluorescencja czy też opalescencja materiałów wypełniających, były zbliżone do analogicznych właściwości optycznych tkanek zęba.

Obecnie w naszej Klinice w Szczecinie (dentysta Szczecin) używa się wypełnień plomb kompozytowych, zarówno do wypełnień ubytków w zębach przednich, jak i bocznych. Niewielkie ubytki wypełnia również cementem glasjonomerowym. We współczesnej stomatologii popularne stają się także wypełnienia ceramiczne, bywają też plomby z kowalnego (klepanego) złota.
Rodzaj wypełnienia zależy od grubości ścianek zęba. Musi być też dobrany do siły, jaka działa na ząb podczas gryzienia (niedostatecznie mocne wypełnienie może wypaść albo spowodować pęknięcie zęba). Inne wypełnienia stosuje się do zębów przednich, inne do tylnych. O wyborze rodzaju wypełnienia zawsze decyduje specjalista z naszej Kliniki (dentysta Szczecin).

W Klinice Exceldent do wypełniania ubytków stosujemy tylko nowoczesne sposoby i materiały.

KOMPOZYTY

Kompozyty to materiały kosmetyczne stosowane w stomatologii od 30 lat. Kompozyty występują w formie chemoutwardzalnej i światłoutwardzalnej. Do polimeryzacji takiego wypełnienia stosuje się lampy polimeryzacyjnej. Materiały światłoutwardzalne charakteryzują się lepszym efektem kosmetycznym i trwałością w porównaniu z chemoutwardzalnymi oraz większą łatwością w ich zakładaniu. Posiadają tzw. systemy wiążące (bonding), które wytwarzają fizykochemiczne połączenie tkanek zęba z wypełnieniem.
W Klinice Exceldent –dentysta Szczecin wykorzystujemy materiały, które posiadają właściwości odbudowujące, przywracającą funkcje i wygląd zęba. Wykorzystywane przez nas materiały kompozytowe to:

 • możliwość dobrania właściwego koloru, a także przezierności oraz współczynnika załamania światła,
 • dobra adhezja do szkliwa,
 • wysoka odporność na zgniatanie,
 • umacnianie struktury zębów poprzez wklinowanie się żywicą w szkliwo,
 • działanie kariostatyczne poprzez uwalnianie jonów fluoru,
 • kontrast w obrazie RTG.

Materiały kompozytowe były zazwyczaj wykorzystywane do wypełniania uszkodzeń w przednich zębach. Obecnie wykorzystujemy kompozyty nowych generacji, które także znakomicie sprawdzają się w zębach bocznych.

NANOKOMPOZYTY

Nanokompozyt jest efektem poszukiwań kompozytu, który połączyłby właściwości kompozytów hybrydowych tj. wytrzymałość i uniwersalność, z właściwościami mikrofili – znakomitą estetyką, łatwością polerowania oraz fluorescencją odpowiadającą fluorescencji zębów.
Nanokompozyty wykorzystuje się często, bo są one systemem do odbudowy bezpośredniej w technice warstwowej. Pozwalają na wykonanie wysoce estetycznych odbudów bezpośrednich w sposób prosty i powtarzalny. Idealnie pozwalają odtworzyć budowę naturalnego zęba, zapewniając idealną kombinację wytrzymałości i estetyki.

Wypełnienie nanokompozytowe świetnie dopasowuje się do koloru zęba. Im lepszy jest ten efekt, tym mniej widoczne jest wypełnienie i pełniejsza integracja estetyczna. Wypełnienie powinno naśladować właściwości:

 • przezierność – ząb tworzą tkanki przepuszczające światło oraz tkanki opakerowe,
 • opalizacja – struktura szkliwa odpowiednio oświetlona wywołuje efekt skrzącej się bieli,
 • fluorescencja – zdolność do pochłaniania światła UV i emitowania widzialnego światła w zakresie barw niebieskich.

Zdolność nanokompozytów do odbicia światła w naturalny sposób oznacza, że jej barwa, nasycenie, jasność, przezierność, opalescencja i fluorescencja są takie, jak w naturalnym żywym zębie.

GLASJONOMEROWE CEMENTY

Specjaliści z naszej Kliniki (dentysta Szczecin) stosują je do niewielkich ubytków. Ich chemiczne właściwości sprawiają, że dobrze wiążą się z zębiną i szkliwem, co daje lepsze umocowanie plomby. Charakteryzują się również bardzo dobrą adhezją do kompozytów, amalgamatów i metali. Poza tym mają działanie przeciw próchnicowe dzięki uwalnianiu fluoru , są kompatybilne z tkankami zęba , mają dobrą wytrzymałość mechaniczna oraz rozszerzalność i przewodnictwo cieplne zbliżone do tkanek zęba. Nie są jednak tak estetyczne jak kompozyty i trudno dopasować je do odcienia zęba (są białe), są też słabsze i dość szybko się ścierają. Stosuje się je do pokrywania ubytków przy szyjkach zębowych, jako dodatkowy podkład pod plombę kompozytową i do wypełniania zębów mlecznych. Trzeba je wymieniać co kilka lat.

KOMPOMERY

Kompomery to materiały powstałe z połączenia cementów szklano- jonomerycznych z kompozytami. Podobnie jak glass – jonomery uwalniają fluor, wykazują również bardzo dobrą adhezję do tkanek zęba, a dzięki dodatkowi żywicy charakteryzują się mniejszą ścieralnością i lepszą polerowalnością. Są jednak mniej wytrzymałe mechanicznie niż kompozyty, co ogranicza ich stosowanie do odbudowy kątów i brzegów siecznych oraz do wypełniania ubytków na powierzchniach żujących zębów stałych. Wyjątek stanowią zęby mleczne.

ORMOCERY

Ormocery to organicznie modyfikowane materiały ceramiczne. Matryca tych materiałów zbudowana jest na bazie ceramicznego polisiloksanu. Stosunkowo krótka obecność ormocerów na rynku sprawia, że są to materiały jeszcze słabo poznane. Wydaje się, że w przyszłości mogą stać się one alternatywą dla amalgamatów i kompozytów.

INLAY I ONLAY

Inlay i Onlay to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Stanowią one lepszą alternatywę wypełnienia w zębie wykonanego metodą tradycyjną. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd punktów stycznych między zębami). Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany ze względu na jej uniwersalne właściwości, ale można je również wykonywać ze stopów złota, materiałów kompozytowych lub jako kompozycje złożone np. złoto i ceramika.

Wkłady (Inlay) i nakłady (Onaly) po wykonaniu w pracowni techniki dentystycznej są wklejane do odpowiednio przygotowanego ubytku w zębie. Materiałem wiążącym są specjalne cementy. Preparacja zęba pod Inlay i Onlay różni się od przygotowania ubytku pod wypełnienie kompozytowe dlatego, że kompozyt układany jest warstwami, a wkłady i nakłady otrzymujemy gotowe w laboratorium.

Cementy i żywice, na których osadza się te konstrukcje, zapewniają idealną szczelność i nie wypłukują się. Połączenie to jest bardzo mocne i trwałe. Ponadto zakres preparacji pod wkłady i nakłady jest mniejszy niż pod korony protetyczne. Zaleca je dentysta Szczecin z Exceldent  również Pacjentom z alergią na materiały plastyczne czy inne składniki zawarte w wypełnieniach.

Tego typu rozwiązanie mają wiele zalet. Są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego. Wzmacnia ząb o 75%, tradycyjne wypełnienie utrwala wytrzymałość zęba tylko w 50%. Średnia żywotność wypełnienia to ok. 5-7 lat, a trwałość Inlay – Onlay to 10 lat.

Doświadczona kadra lekarzy Poznaj naszych lekarzy
Nowoczesne stanowiska Galeria kliniki
Zobacz poradnik pacjenta
Poradnik Pacjenta
girl-with-toothbrush
Informacje dla lekarzy
Dla lekarzy
men-with-toothbrushes
comet-img
Adres
ul. Kopernika 6/2,
70-241 Szczecin
Rejestracja telefoniczna:
Obróć urządzenie aby przeglądać stronę.